The Limited Times

Now you can see non-English news...

מכל העולם: הגיבורים הזרים של ישראל | ישראל היום

2021-04-13T17:17:10.729Z

| מסביב לעולם הם לחמו ונפלו למען עצמאותה של המדינה היהודית, למרות שחלקם כלל לא היו יהודים • הם הביאו ידע, מקצוענות ורוח קרב לצה"ל בימיו הראשונים • זוכרים את לוחמי המח"ל לוחמי מח"ל במהלך מלחמת העצמאות // צילום: ארכיון קק"ל בכוחות צה"ל שלחמו על עצמאות ישראל במלחמת השחרור השתתפו אנשי הגנה, אצ"ל ופלמ"ח, עולים חדשים לצד צברים, ניצולי שואה ומעפילים לצד ותיקי היישוב הישן. בכוח המגוון הזה, שיכל למלחמת האזרחים של ימיהם לחמו ונפלו למען עצמאותה של המדינה היהודית, למרות שחלקם כלל לא היו יהודים • הם הביאו ידע, מקצוענות ורוח קרב לצה"ל בימיו הראשונים • זוכרים את לוחמי המח"ל

  • לוחמי מח"ל במהלך מלחמת העצמאות // צילום: ארכיון קק"ל

בכוחות צה"ל שלחמו על עצמאות ישראל במלחמת השחרור השתתפו אנשי הגנה, אצ"ל ופלמ"ח, עולים חדשים לצד צברים, ניצולי שואה ומעפילים לצד ותיקי היישוב הישן. בכוח המגוון הזה, שיכל למלחמת האזרחים של ימי המנדט ולפלישתם של צבאות ערב לארץ, בלטה קבוצה של לוחמים שהייתה שונה מהותית מהשאר. 

לוחמי המח"ל, או מתנדבים מחוץ לארץ, היו מתנדבים זרים, שהגיעו מ-59 מדינות שונות מרחבי העולם, שכמו רבים בעידן התהפוכות הפוליטיות של המאה העשרים, התגייסו להילחם בארץ בה מעולם לא ביקרו עבור אידיאולוגיה בה האמינו. רובם הגדול היו יהודים, אך רבים מהם היו נוצרים אוהבי ישראל או הרפתקנים שהושפעו מסיפורו העצוב של העם היהודי שעבר שואה ומחפש לעצמו מדינה משלו. 

הם נבדלו מיתר לוחמי המדינה הטרייה בכך שלא הגיעו במטרה להשתקע בארץ, אלא לתת כתף במה שראו כמאמץ היסטורי ראשון במעלה. על אף מספר הקטן יחסית, בין 3,000 ל-4,000 מתנדבים בתוך צה"ל שהגיע בשיא המלחמה לכמעט מאה אלף, היותם של רוב מתנדבי המח"ל יוצאי צבאות זרים סיפק לצבא שאך הוקם ידע מקצועי, מומחיות בהפעלת נשק ובניהול מלחמה. 

הדוגמאות לתרומתם של אנשי המח"ל רבות מספור. היו אלו מתנדבים מבריטניה ודרום אפריקה שהפעילו את יחידת הראדר הראשונה של צה"ל. מתנדבים צרפתים סייעו בהקמת חטיבה 7, הכוח המשוריין הראשון של הצבא העברי. 83 רופאים מתנדבים ו-87 אחיות שירתו בחיל הרפואה של צה"ל בימיו הראשונים, וטיפלו בשטף הפצועים האדיר שסיפקה המלחמה. בים, היה זה פול שולמן, בוגר האקדמיה של הצי האמריקני באינדיאנפוליס, ובן למשפחה ציונית נודעת, שפיקד על חיל הים וטרם רבות לבניית כוחו.

אך החיל שקיבל את התרומה המשמעותית ביותר מהמתנדבים הזרים היה חיל האוויר. כמעט תשעים אחוז מאנשי צוות האוויר של החיל הצעיר היו מתנדבים מחו"ל ומערך התובלה האווירי, שסייע לחמש את צה"ל בשעותיו הקשות, גם הוא הורכב כמעט כולו ממתנדבים זרים. לימים העיר עזר וויצמן, נשיאה של מדינת ישראל ומפקד חיל האוויר, בספרו האוטוביוגרפי "לך שמים, לך ארץ" כי השפה הדומיננטית בחיל בימיו הראשונים לא הייתה עברית, אלא אנגלית. 

גם מנהיגי המדינה והצבא הכירו בחשיבותם של המתנדבים הזרים. דוד בן גוריון אמר על אנשי המח"ל: "כוחות המח"ל היו התרומה החשובה ביותר של יהדות התפוצות לקיומה של מדינת ישראל". גם הרמטכ"ל וראש הממשלה יצחק רבין אמר עליהם: "הם באו אלינו כשהיינו זקוקים להם ביותר, בימים הקשים של מלחמת העצמאות". 

הקרבן העליון

123 נשים וגברים ממתנדבי המח"ל נפלו במהלך מלחמת השחרור. המופרסם שבהם, האלוף מיקי מרכוס, נהרג מירי של חיל מבוהל במהלך הקרבות על פריצת הדרך לירושלים. ארונו הוטס לקבורה בארצות הברית. רות דיין, שהכירה את מרכוס, טסה יחד עם ארונו לארצות הברית. "זה היה ארון עץ פשוט עם דגל ישראל עליו. במשך כל הטיסה הסתכלתי על הארון ועדיין סירבתי להאמין שמיקי איננו", סיפרה לימים. 

בין הנופלים היו גם לא יהודים. ג'ורג' (בז) ברלינג היה טייס קרב קנדי מהולל במלחמת העולם הראשונה והשתתף בקרב על בריטניה ובקרב על האי מלטה. ברלינג קיבל ביתו חינוך נוצרי ופרו ציוני וכשפרצה מלחמת השחרור החליט להתגייס לחיל האוויר הטרי. ברלינג נהרג במהלך טיסתו מרומא לישראל בתאונה שהסיבות לה עדיין אינן ידועות. 

גם נשים השתתפו בכוחות המח"ל ורבות מהן מילאו תפקידים בחזית הלחימה. סילביה בירק התנדבה לשרת בשירות הידיעות של ההגנה במהלך המצור הערבי על ירושלים. היא נהרגה מפגז שירו כוחות הלגיון על עמדה בה שהתה בירושלים.

גבורתם של לוחמי ולוחמות המח"ל משמשים כיום סמל עבור יהדות התפוצות ואוהבי ישראל באשר הם. הם מונצחים באנדרטה שהוקמה לזכרם בדרך בורמה ואתר אינטרנט מיוחד הוקם לציין את פועלם. כיום מקיים צה"ל תוכנית חדשה למתנדבים מחו"ל שמיעד עבור מתגייסים זכאי עלייה לצה"ל. 

Source: israelhayom

All news articles on 2021-04-13

Similar news:

You may like

Trends 24h

News/Politics 2021-09-22T05:04:55.983Z

Latest

© Communities 2019 - Privacy