Tokyo 2020 Olympics
global
Seven Israelis - and that's not all: what do you see at the Olympics this weekend?
Dolgofiat and Shtilov will look for finals, the intriguing Gurbanko will jump into the water, the judo industry will get into things and Djokovic will also start his way.
Confused by all this abundance?
We are here to make you order
Tags
2021 Olympics
Tokyo 2020
Walla!
sport
Friday, 23 July 2021, 09:30 Updated: 09:42
Share on Facebook
Share on WhatsApp
Share on general
Share on general
Share on Twitter
Share on Email
0 comments
Sirin level
A tearful goat, a wedding at first sight
From the movie "One in the Heart"
Ted Lasso - Season 2, Jason Sodeikis
Convicted Abd al-Salam Mufid al-Aissa and the deer he hunted
Titi and Rumi, Big Brother Summer 2021
Oja Pool Gif
Trailer for the movie "I'm Tonya"
From the movie Someone Will Love Someone
Hit and run, Moran Rosenblatt
A fire in a hexagonal Jewish forest reserve in July 2021
A wedding event at Barbie, Dudu Tessa shows up
Towards Tokyo 2020 (Olympics website)
Some of the competitions in Tokyo 2020 have already started, but today (Friday, 14:00 Israel time) the Olympics will officially kick off with the festive opening ceremony.
In the absence of a crowd in the stadiums, hundreds of millions are still expected to sit captivated to the TV screens to watch the greatest athletes in the world, on the biggest stage of them all.
Some of them will get into business tomorrow, when a variety of events in a variety of industries will be observed.
So what awaits us this first weekend?
Good thing you asked.
Take out diaries and prepare the TVs (all broadcasts will be broadcast on the sports channel).
More on Walla!
Algerian judoka retires: "Sorry for him, know the politics"
To the full article
High hopes.
Gorbenko (Photo: AP, Petr David Josek)
The Israeli delegation (Saturday)
4: 00-6: 30 Artium Dolgofiat (Gymnastics) - Men's Qualifiers
4: 00-6: 30 Alex Shtilov (Gymnastics) - Men's Qualifiers
4: 00-11: 00 Avishag Samberg (Taekwondo) - up to 49 kg women, first round + quarterfinals + semifinals
7:00 Misha Zilberman (Badminton) - First game in the home stage
5: 00-8: 30 Preliminary Singing (Judo) - Up to 48 kg Women, First Round + Second Round + Quarterfinals
11: 00-13: 50 Preliminary Singing (Judo) - Up to 48 kg Women, House of Consolation + Semifinals + Finals
13: 00-16: 40 Avishag Samberg (Taekwondo) - up to 49 kg women, House of Consolation + medal fights
13:05 Ron Polonsky (swimming) - 400 meters individual medley, qualifiers
13:30 Anastasia Gurbanko (swimming) - 100 meters butterfly, qualifiers
Will they reach finals?
Shtilov and Dolgofiat (Photo: Shlomi Gabay)
General schedule (Saturday)
Swimming
Men & # 39; s 400 m Qualifying Mixed Individual
Women's Butterfly 100m Qualifiers
Men's Freestyle 400m Freestyle
14:30 Qualifying 400m Individual Individual Women
Men's 100m breaststroke qualifier
Women's Freestyle 4x100m Freestyle
Gymnastics
Men: 4: 00-6: 30
Men: 8: 30-11: 00
Men: 30: 30-16: 00
judo
5:00 Women up to 48 kg - first rounds
Men up to 60 kg - first rounds
11:00 Women up to 48 kg - House of Consolation, semi-finals and medal fights
11:00 Men up to 60 kg - House of Consolation, semifinals and medal fights
Boxing
5: 00-8: 30 First Round Featherweight Women
5: 00-8: 30 First Round Women Half Heavyweight
5: 00-8: 30 First Round Featherweight Men
5: 00-8: 30 First Round Men's Heavy Weight
5: 00-8: 30 First Round Heavyweight Men
11: 00-14: 30 First Round Featherweight Women
11: 00-14: 30 First Round Featherweight Men
11: 00-14: 30 First Round Half Heavyweight Men
11: 00-14: 30 First Round Super Heavyweight Men
Men's tennis
5:00 First round games
Men's doubles tennis
5:00 First round games
Women's tennis
5:00 First round games
Women's doubles tennis
5:00 First round games
badminton
3: 00-8: 30 Stage single houses
3: 00-8: 30 Stage single houses
3: 00-8: 30 Stage Homes Couples Men
3: 00-8: 30 Stage Homes Couples Women
3: 00-8: 30 Stage Homes Mixed Couples
12: 00-16: 00 Stage single houses
12: 00-16: 00 Stage single houses
12: 00-16: 00 Stage Homes Couples Men
12: 00-16: 00 Stage Homes Couples Women
12: 00-16: 00 Stage Homes Mixed Couples
sword
3: 00-10: 30 First round stabbed women
3: 00-10: 30 First round men sword
3: 00-10: 30 Round two stabbed women
3: 00-10: 30 Round two men sword
3: 00-10: 30 Third round stabbed women
3: 00-10: 30 Third round men sword
3: 00-10: 30 Women's quarterfinals
Men's Sword Quarterfinals 3: 00-10: 30
12: 00-16: 10 Semifinals stabbed women
Men's Sword Semifinals 12: 00-16: 10
12: 00-16: 10 Battle for bronze stabbed women
12: 00-16: 10 Battle for Bronze Men Sword
12: 00-16: 10 Battle for the gold stabbed women
12: 00-16: 10 Battle for the Gold Sword Men
road bike
5: 00-12: 15 Men's Race
rowing
2: 30-6: 30 Comfort House Units
2: 30-6: 30 Individual Consolation House
2: 30-6: 30 Women Couples House
2: 30-6: 30 Men and Women Couples House
2: 30-6: 30 Qualifying Couple Women
2: 30-6: 30 Qualifying Couple Men
2: 30-6: 30 Early Double Scale Easy Women
2: 30-6: 30 Qualifying Double Scale Easy Men
2: 30-6: 30 Women's quartet qualifiers
2: 30-6: 30 Qualifying Men's Quartet
table tennis
Men 3: 00-6: 45 qualifiers
Women's Qualifiers 3: 00-6: 45
3: 00-6: 45 Eighth finals Mixed doubles
Men's First Round
8: 15-11: 15 First round women
13: 30-16: 30 First round men
13: 30-16: 30 First round women
plaiting
2: 30-10: 30 Qualifying Air Rifle 10m Women
2: 30-10: 30 Women's 10 meter air rifle final
2: 30-10: 30 Qualifying Air Gun 10m Men
2: 30-10: 30 Men 10 meter air pistol final
archery
3: 30-6: 00 Eighth mixed team final
8: 15-11: 25 Mixed team quarterfinals
8: 15-11: 25 Mixed team semifinals
8: 15-11: 25 Battle for mixed team bronze
8: 15-11: 25 Battle for mixed team gold
Taekwondo
4: 00-11: 00 Eighth finals up to 49 kg women
Men's quarterfinals up to 58kg 4: 00-11: 00
4: 00-11: 00 Quarterfinals up to 49 kg women
Men's Quarterfinals Up to 58kg 4: 00-11: 00
4: 00-11: 00 Semifinals up to 49 kg women
Men's Semifinals Up to 58kg 4: 00-11: 00
13: 00-16: 30 House of consolation up to 49 kg women
13: 00-16: 30 House of consolation up to 58 kg men
13: 00-16: 30 Battles on bronze up to 49 kg women
13: 00-16: 30 Battles on bronze up to 58 kg men
13: 00-16: 30 Battle for gold up to 49 kg women
13: 00-16: 30 Battle for gold up to 58 kg men
weight lifting
Women: Group B - 50-6: 00 up to 49 kg
7: 50-10: 00 up to 49 kg women - Group A
Softball
4:00 Australia - Canada
8:30 United States - Mexico
14:00 Japan - Italy
Women's soccer
10:30 Chile - Canada
11:00 China - Zambia
11:30 Sweden - Australia
13:30 Japan - UK
14:00 Netherlands - Brazil
New Zealand - United States
Men's volleyball
3:00 Italy - Canada
6:00 Brazil - Tunisia
Russia - Argentina
10:40 Japan - Venezuela
13:40 Poland - Iran
16:00 United States - France
As female dormers
8:00 Canada - Australia
9:30 South Africa - Spain
12:20 Japan - United States
13:50 China - Russia
Men's handball
3:00 Norway - Brazil
5:00 France - Argentina
8:15 Sweden - Bahrain
Germany - Spain
13:30 Portugal - Egypt
15:30 Denmark - Japan
Men's field hockey
3:30 Japan - Australia
New Zealand - India
5:45 Netherlands - Belgium
Argentina - Spain
12:30 UK - South Africa
13:00 Canada - Germany
Women's field hockey
14:45 Netherlands - India
Ireland - South Africa
Beach volleyball
3: 00-6: 50 Four games in the early houses
9: 00-11: 50 Three games in the early houses
14: 00-16: 50 Three games in the early houses
Men's 3X3 Basketball
Poland - Latvia
6:00 China - Serbia
9:00 Russia - China
9:25 Serbia - Netherlands
12:40 Latvia - Belgium
13:05 Japan - Poland
16:00 Netherlands - Russia
16:25 Belgium - Japan
Women's 3X3 Basketball
Russia Russia - Japan
China - Romania
8:00 Russia - China
Romania - Japan
11:30 Italy - Mongolia
11:55 United States - France
15:00 Mongolia - United States
15:25 France - Italy
horseback riding
11: 00-16: 15 Group and individual artistic riding
Share on Facebook
Share on WhatsApp
Share on general
Share on general
Share on Twitter
Share on Email
0 comments