These are the blues competing on Wednesday 28 July, at the Tokyo 2020 Olympics:
- Rowing: Two sculls / women final B: Chiara Ondoli, Alessandra Patelli.
four without / men Final A: Matteo Castaldo, Matteo Lodo, Bruno Rosetti and Giuseppe Vicino four sculls / men Final A, Giacomo Gentili, Andrea Panizza, Luca Rambaldi and Simone Venier.
quadruple sculls / women Final A: Stefania Gobbi Valentina Iseppi, Veronica Lisi and Alessandra Montesano.
two sculls Pl / men semi-finals AB: Stefano Oppo, Pietro Willy Ruta.
two sculls Pl / women semi-finals AB: Federica Cesarini and Valentina Rodini.
two without / men AB semifinals: Giovanni Abagnale and Marco Di Costanzo.
two without / women AB semifinals: Aisha Rocek and Kiri Tontodonati.
- Skeet shooting: Trap qualifiers women: Jessica Rossi and Silvana Maria Stanco.
Trap qualifiers men: Mauro De Filippis.
- Swimming: women's 200m final: Federica Pellegrini.
final 200 butterfly men: Federico Burdisso.
final 1500m sl women: Simona Quadarella.
heats 100m sl women: Federica Pellegrini heats 200m backstroke men: Matteo Restivo heats 200m breaststroke women: Martina Carraro and Francesca Fangio.
men's 200m mixed heats: Alberto Razzetti
- Judo: Eliminatory -70 kg women: Alice Bellandi;
Preliminaries -90 kg men: Nicholas Mungai.
- Boxing: quarters 54-57 kg women: Irma Testa.
- Tennis: men's third singles round: Fabio Fognini.
women's singles quarters: Camila Giorgi.
- Fencing Quarters Saber team men, Enrico Berrè, Luca Curatoli and Luigi Samele
- Cycling: Road - Time trial women, Elisa Longo Borghini.
- Sailing: Nacra 17 Mixed foiling: Caterina Banti-Ruggero Tita.
470 women: Elena Berta and Bianca Caruso.
RS: X women: Marta Maggetti;
RS: X men: Mattia Camboni
- Canoe: C1 slalom heats women: Marta Bertoncelli K1 heats slalom men: Giovanni De Gennaro
- Cycling: men's time trial: Alberto Bettiol and Filippo Ganna.
- Diving: final 3 meters synchro men: Lorenzo Marsaglia and Giovanni Tocci.
- Basketball: group B men: Italy-Australia.
- Volleyball men: Japan-Italy.
- Beach Volley: group stage men / women: Adrian Ignacio, Carambula Raurich, Marta Menegatti, Viktoria Orsi Toth, Enrico Rossi.
Instead, these are the Tokyo Olympics matches in which medals are awarded tomorrow:
ROWING: two of a pair of women, two of a pair of men;
four without women, four without men;
four of pair men, women.
CYCLING: time trial women and men.
HORSE RIDING: individual dressage.
ARTISTIC GYMNASTICS: all-around men JUDO: -70kg women, -90kg men.
SWIMMING: 200m sl women;
Men's 200m butterfly;
200m mixed women;
1500m above sea level women;
Men's 4x200m freestyle.
WEIGHTS: -73kg men RUGBY: men's final.
FENCING: men's team saber.
DIVES: 3m syncro men.
BASKETBALL 3x3: final women and men