The Limited Times

Now you can see non-English news...

החלומות שלא יתגשמו: מצדיעים לסמ"ר גל קובי ז"ל | ישראל היום

2021-04-13T13:40:53.319Z

| כדורגל ישראלי האהבה הגדולה לבית"ר ולברצלונה • השאיפה להיות שופט • וקבוצת הכדורגל שנושאת את שמו בגאווה • סיפורו המצמרר של לוחם גבעתי שנהרג ב-‭2013‬ סמ"ר גל קובי ז"ל צילום:  באדיבות המשפחה חולצתו של גל מיום האירוע צילום:  מאור אלקסלסי חדר ההנצחה בבית המשפחה צילום:  מאור אלקסלסי ‭22‬ בספטמבר ‭ ,2013‬מערת המכפלה, סמוך ליישוב היהודי בחברון. צלף פלשתיני לוחץ על ההדק ומשחרר כדור בודד, שפוגע בצווארו של לוחהאהבה הגדולה לבית"ר ולברצלונה • השאיפה להיות שופט • וקבוצת הכדורגל שנושאת את שמו בגאווה • סיפורו המצמרר של לוחם גבעתי שנהרג ב-‭2013‬

 • סמ"ר גל קובי ז"ל

  צילום: 

  באדיבות המשפחה

 • חולצתו של גל מיום האירוע

  צילום: 

  מאור אלקסלסי

 • חדר ההנצחה בבית המשפחה

  צילום: 

  מאור אלקסלסי

‭22‬ בספטמבר ‭ ,2013‬מערת המכפלה, סמוך ליישוב היהודי בחברון. צלף פלשתיני לוחץ על ההדק ומשחרר כדור בודד, שפוגע בצווארו של לוחם גבעתי גל קובי. בשעות שיעברו מאז יילחמו הרופאים בבית החולים שערי צדק על חייו כדי לאפשר לו להיכנס לעשור השלישי לחייו. חברי הילדות ואלה מהיחידה ישלחו מסרונים בווטסאפ, בתקווה לראות את הווי האפור נצבע  בכחול. וההורים? הם בעוד דקות אחדות כבר ישמעו דפיקות בדלת. דפיקות שירעידו את עולמם.

המצוד אחר המחבל יימשך עוד שנים  ארוכות אחר כך, עד היום, אבל בעירו האבלה של גל לא חיכו שהמעגל ייסגר כדי להנציחו. חבריו, ששיחקו אז בקבוצת הכדורגל המקומית מכבי טירת כרמל, פנו להנהלה בבקשה להוסיף את שמו לשם הקבוצה. היא הסכימה מייד. המחווה המרגשת החזיקה מעמד כמה שנים בודדות, עד שהקבוצה התפרקה ונסגרה מסיבות מקצועיות.

בזמן האירוע המצער היה רוני לניאדו, כיום המשנה לראש עיריית טירת כרמל אריה טל, קצין נפגעים במילואים בצה"ל. הוא גם היה האיש שנשלח להודיע להורים סמדר ועובד על שאירע בעמדת "בית מרקחת" בחברון. "לצערי, מסרתי הרבה הודעות למשפחות שאיבדו את יקיריהן, אבל  זו היתה הטראומטית ביותר", נזכר לניאדו, "לקחתי את זה קשה. בעקבות זה גם עזבתי את התפקיד".

"כשרוני התקרב לעבר הבית שלנו, הבנו מייד שזה גל, כי הוא היה הלוחם היחיד בשכונה", נזכרת סמדר קובי, אמו של גל, "ממש לא רציתי שיתקרב אלינו, אף אחד לא רוצה שאדם עם בשורת איוב יגיע אליו הביתה. הרגשתי שחרב עלי עולמי, קיוויתי  שזה חלום בלהות".

את ענף הנפגעים בצה"ל לניאדו לא עזב לגמרי, וכיום הוא משמש בו ראש ענף לוגיסטיקה. וזה לא השינוי היחיד שעשה. חמש שנים לאחר האירוע הטרגי הוא הקים קבוצת כדורגל וקרא לה מועדון ספורט טירת כרמל גל קובי. "כשגל נהרג, חשבנו מה ניתן לעשות למען הנצחתו, מה הוא הכי היה רוצה", מספרת  סמדר, "כשרוני סיפר לי על המחווה - זה עשה לי פרפרים חזקים בבטן. גל רצה שיזכרו אותו דרך הכדורגל. כשהשחקנים לובשים חולצה עם שמו עליה, הם יודעים שזה למען מטרה קדושה - הנצחת בחור שלחם למען מדינת ישראל.  זה מחדיר בהם מוטיבציה".

תכירו: מועדון ספורט טירת כרמל גל קובי

כמו הרבה ילדים, גם גל זיגזג בין חלומות. בחלק מהם היה כמובן הרבה  כדורגל. הוא התחיל כשוער, ובגיל ‭ 15 ‬ וחצי החליט לשנות כיוון ועשה קורס שופטים. הוא הספיק לשפוט משחקי ילדים, נוער ובוגרים בליגות הנמוכות. "מגיל קטן גל אהב כדורגל,  לשחק ולצפות", נזכרת סמדר, "הוא אהד את בית"ר ירושלים והיה הולך למשחקים. כשצפה יחד עם אביו במשחקים של ברצלונה, הוא היה מניח את הצעיף של הקבוצה על מסך הטלוויזיה. הוא ידע בדיוק מה החשיבות  של משחק הכדורגל".

מ.ס טירת כרמל גל קובי הוקמה  רק ב-‭,2018‬ ושנתיים בלבד הספיקו לה כדי לעלות לליגה ב' ולזכות גם  בגביע המדינה של ליגה ג'. כיום משחקת הקבוצה של המאמן אורן פלאש  בליגה ב' צפון, נמצאת במקום השני בטבלה - ונאבקת על העלייה לליגה  א'. הבעלים אריק בן אבו, שמקבל  תמיכה מלאה מראש העיר, אמר: "זו תחושת גאווה. אנחנו שואפים להיות בעתיד בכותרות כדי ששמו של גל  יוזכר תמיד - כך נשמר את שמו".

בשנים שעברו מאז הפכה המשפחה מעורבת יותר בנעשה במועדון  ועל כר הדשא. "הקשר שלי עם רוני לניאדו הוא כמו של אבא וילדה. בעלי הולך למשחקים באופן קבוע וההנהלה מזמינה אותנו לערבי גיבוש. אנחנו ממש מחוברים אליהם. הנתינה של רוני לקבוצה היא אינסופית. יש פה משפחה שצריכה את החיזוק הזה. למשפחות שכולות אין הרבה כוחות, הכוחות נשאבים ממקורות אחרים, וכשבא אדם מבחוץ ונותן לך את זה - זה ממש מחמם את הלב".

בניסיון לחוות מקרוב את תחושת האובדן, ביקשנו מסמדר לציין דרך מיוחדת שעוזרת למשפחה להתמודד עם השכול. "לגל יש חדר הנצחה בתוך הבית", היא מספרת, "הפריטים שלו מוצגים שם, כולל המדים, הנעליים וכל מה שהיה עליו בזמן הירי.  דרשנו מצה"ל שזה יהפוך לשלנו. אמרנו להם 'אנחנו נתנו לכם ילד, אתם החזרתם לנו מדים ריקים'".

בימים אלה, בייחוד באלה הכואבים שלפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, מעבירה סמדר את הסיפור של בנה הגיבור באמצעות הרצאות לאזרחים בסלון ביתם, במסגרת פרויקט מדהים של עמותת "אור למשפחות".

את מורשתו של גל מנציח גם אוראל, שהגשים את חלומו הגדול ומשרת כיום באותה יחידה שבה לחם בגבורה אחיו הבכור. "הוא ממש התעקש להגיע לאותה יחידה בגדוד רותם  של גבעתי", מספרת סמדר. כמעט שמונה שנים עברו מאז האירוע הנורא ששינה את חיי משפחת קובי לנצח, והמחבל עדיין לא נלכד. "כל זמן שהוא מטייל חופשי, הפצע שלנו פתוח", מסכמת סמדר בכאב.

Source: israelhayom

All sports articles on 2021-04-13

You may like

Trends 24h

Latest

© Communities 2019 - Privacy