Who to succeed Portugal, winner of Euro 2016 in France?
To find out, it will be necessary to observe the result of the 51 matches that will make up Euro 2020, scheduled from June 11 to July 11, 2021. This 16th edition will also have the particularity of not taking place in a single country ... but in 12 different nations.
France will challenge, for example, Germany in Munich, then Portugal and Hungary in Budapest.
Three meetings scheduled for June 15, 19 and 23.
The full program.
The different phases
Group stage: June 11 to 23
Round of 16: June 26 to 29
Quarter-finals: July 2 and 3
Semi-finals: July 6 and 7
Final: July 11, at Wembley Stadium (London)
The day by day calendar
GROUP PHASE
Friday June 11
Group A: Turkey v Italy (9 p.m., in Rome)
Saturday June 12
Group A: Wales v Switzerland (3:00 p.m., in Baku)
Group B: Denmark v Finland (6:00 p.m., in Copenhagen)
Group B: Belgium v Russia (9 p.m., in Saint Petersburg)
Sunday June 13
Group D: England v Croatia (3:00 p.m., in London)
Group C: Austria v North Macedonia (6:00 p.m., Bucharest)
Group C: Netherlands v Ukraine (9:00 p.m., Amsterdam)
Monday June 14
Group D: Scotland v Czech Republic (3:00 p.m., in Glasgow)
Group E: Poland v Slovakia (6 p.m., in Dublin)
Group E: Spain v Sweden (9:00 p.m., in Bilbao)
Tuesday June 15
Group F: Hungary v Portugal (6:00 p.m., in Budapest)
Group F: France - Germany (9:00 p.m., in Munich)
Wednesday June 16
Group B: Finland v Russia (3:00 p.m., in Saint Petersburg)
Group A: Turkey v Wales (6:00 p.m., in Baku)
Group A: Italy v Switzerland (9 p.m., in Rome)
Thursday June 17th
Group C: Ukraine v North Macedonia (3:00 p.m., Bucharest)
Group B: Denmark v Belgium (6 p.m., in Copenhagen)
Group C: Netherlands v Austria (9:00 p.m., in Amsterdam)
Friday June 18
Group E: Sweden v Slovakia (3:00 p.m., in Dublin)
Group D: Croatia v Czech Republic (6:00 p.m., in Glasgow)
Group D: England v Scotland (9:00 p.m., in London)
Saturday June 19
Group F: Hungary v France (3:00 p.m., in Budapest)
Group F: Portugal v Germany (6:00 p.m., in Munich)
Group E: Spain v Poland (9:00 p.m., in Bilbao)
Sunday June 20
Group A: Italy v Wales (6:00 p.m., in Rome)
Group A: Switzerland v Turkey (6 p.m., in Baku)
Monday June 21
Group C: North Macedonia v Netherlands (6:00 p.m., in Amsterdam)
Group C: Ukraine v Austria (6:00 p.m., Bucharest)
Group B: Russia v Denmark (9 p.m., in Copenhagen)
Group B: Finland v Belgium (9 p.m., in Saint Petersburg)
Tuesday 22 June
Group D: Czech Republic v England (9:00 p.m., in London)
Group D: Croatia v Scotland (9:00 p.m., in Glasgow)
Wednesday 23 June
Group E: Slovakia v Spain (6:00 p.m., in Bilbao)
Group E: Sweden v Poland (6:00 p.m., in Dublin)
Group F: Germany v Hungary (9 p.m., in Munich)
Group F: Portugal v France (9:00 p.m., in Budapest)
EIGHTH FINAL
Saturday June 26
Match 38: 2nd in group A - 2nd in group B (6 p.m., Amsterdam)
Match 37: 1st in group A - 2nd in group C (9 p.m., in London)
Sunday June 27
Match 40: 1st in group C - 3rd in group D or E or F (6 p.m., in Budapest)
Match 39: 1st in group B - 3rd in group A or D or E or F (9 p.m., in Bilbao)
Monday June 28
Match 42: 2nd in group D - 2nd in group E (6 p.m., in Copenhagen)
Match 41: 1st of group F - 3rd of group A or B or C (9:00 p.m., Bucharest)
Tuesday June 29
Match 44: 1st in group D - 2nd in group F (6 p.m., in Dublin)
Match 43: 1st in group E - 3rd in group A or B or C or D (9 p.m., in Glasgow)
QUARTER-FINAL
Friday July 2
Quarter-final 1: winner of match 41 - winner of match 42 (6 p.m., in St. Petersburg)
Quarter-final 2: winner of match 39 - winner of match 40 (9:00 p.m., in Munich)
Saturday July 3
Quarter-final 3: winner of match 40 - winner of match 41 (6 p.m., in Baku)
Quarter-final 4: winner of match 43 - winner of match 44 (9 p.m., in Rome)
SEMI-FINALS
Tuesday July 6
Semi-final 1: winner of quarter-final 1 - winner of quarter-final 2 (9 p.m., in London)
Wednesday July 7
Semi-final 2: winner of quarter-final 3 - winner of quarter-final 4 (9 p.m., in London)
FINAL
Sunday July 11 (9 p.m., in London)