The Limited Times

Now you can see non-English news...

Tokyo Olympics: a sailing medal, the return of the sabers, Riner's revenge ... your program for Saturday, July 31

2021-07-30T18:40:26.820Z

The Olympic Games begin their 8th day with the series of the main event of the 100m in athletics. On the French side, Riner can hope for revenge thanks to



In windsurfing, Charline Picon will know the metal of her medal at the end of her last race in windsurfing.

The French judokas offer themselves a last round of tatami mats for the team event, as do the sabers in search of medals.

The beasts of the 100m enter the track in athletics… Here is the menu for Saturday July 31 in Tokyo!

Charline Picon, the medal in the early morning

The Olympic champion from Rio can hope to double the bet.

Guaranteed to be on the podium, Charline Picon must get ahead of her Chinese and Dutch opponents in the “medal race” at 7:30 am to hope for gold.

Suspense in sight, but with a guaranteed podium at the end.

Phew!

In men, Thomas Goyard, at 8:30 am, can also hope for a silver or bronze medal, gold being inaccessible.

The fencing, judo and triathlon teams for a revenge

They disappointed, they can make up for it.

The two bronze medals of Romane Dicko and Teddy Riner tasted bitter this Friday.

Saturday, from 4 am with the round of 16 of the mixed team event, the French judokas can hope to do better and will aim for gold, even if the Japanese risk being untouchable at home.

Six judokas (three men and three women) will take turns and try to win more victories than the opposing country, and so on until the final.

Read alsoJO Tokyo: team judo, how does it work?

Another revengeful team, French fencing.

Bredouille this Friday with the failure of the men's épée yet Olympic champion since 2004, the French team will count on the sabers of Manon Brunet, tanned in individual, to conquer gold.

Quarter-final scheduled for 4:25 a.m.

Finally, the triathlon, which also disappointed by missing the individual podiums, can also make up for it with the mixed relay led by its leader Vincent Luis.

The Blues are favorites and the race is to be followed from 12:30 am this Saturday.

Hope for Rugby Sevens

They have performed flawlessly so far.

Unbeaten in the pool, victorious over the Chinese on Friday in the quarter-finals, the girls of the French rugby sevens team face Great Britain in the semi-final at 4.30am.

At the end of the morning, a final for gold or bronze will follow, which would reward the journey of these exciting young girls.

And also…

Florent Manaudou and Maxime Grousset will aim for a place in the final of the 50m freestyle at 4:10 am, the hand girls must imperatively beat Russia at 7.15 am, the basketball boys expect a formality against Iran at 3 am, and the French medalists in the 110m hurdles will have to ensure for their first race at 2h50.

Our TV tip: athlete's beasts at the Olympic stadium

The main event of the Olympic Games gets to the heart of the matter with the 100m series, in which Jimmy Vicaut will hope to feature well (at 4:35 am).

If you're looking for King Usain Bolt's successor, don't miss the debut of the world's best sprinters.

The full program (and the French engaged)

ATHLETICS

Disc (F) with Mélina Robert-Michon, qualifications at 2:30.

Perche (M) with Ethan Cormont, Renaud Lavillenie, Valentin Lavillenie, qualifying at 2:40.

110m hurdles (H) with Wilhem Belocian, Aurel Manga, Pascal Martinot-Lagarde, 1st round at 2h50.

100m (H) with Jimmy Vicaut, qualifying at 4:35 am.

Length (H) with Augustin Bey, qualifying at 12:10

Disc (H) with Lolassonn Djouhan if qualification, final at 1:15 p.m.

BASKET

(H)

Iran - France, 3 hours

BMX FREESTYLE

Individual (M) with Anthony Jeanjean, qualifications at 4:20 am.

BOXING

-63 kg (H) with Sofiane Oumiha, round of 16 at 5:03 am.

-52 kg (H) with Billal Bennama, round of 16 at 10:48 a.m.

HORSE RIDING

Individual complete dressage competition, with Karim Laghouag on Triton Fontaince at 3.20 am

FENCING

Team saber (F) with Manon Brunet, Charlotte Lemabach, Cécilia Berder, substitute Sara Balzer.

Quarter-final at 4:25 a.m., possible semi-final at 6:40 a.m., final at 12:30 p.m.

GOLF

3rd round with Romain Langasque and Antoine Rozner

HANDBALL

(F)

Russia-France at 7.15 a.m.

JUDO

Mixed team event, round of 16 at 4 hours.

SWIMMING

50 m freestyle (M), with Florent Manaudou and Maxime Grousset, semi-finals at 4:10 am.

RUGBY A VII

France - Great Britain, semi-final (F) at 4.30 am.

Match for 3rd place at 10:30 a.m. or final at 11 a.m.

SHOOT

3-position rifle at 50 m (F) with Océane Muller, qualifications at 5 o'clock.

TRAMPOLINE

Individual (M) with Allan Morante, qualifying at 6 a.m., final at 7.50 a.m.

TRIATHLON

Mixed relay with Cassandre Beaugrand, Léonie Périault, Dorian Coninx, Vincent Luis at 12:30 am.

VEIL

49er (M): Lucas Rual / Émile Amoros (regattas 10, 11 and 12) from 5:05 a.m.

49er FX (F): Lili Sebesi / Albane Dubois (regattas 10, 11 and 12) from 5:05 a.m.

Nacra 17 mixed: Quentin Delapierre / Manon Audinet (regattas 7, 8 and 9) from 5:05 a.m.

Windsurfing (F) with Charline Picon, final at 7:33 am.

Windsurfing (M) with Thomas Goyard, final at 8:33 am.

Source: leparis

All sports articles on 2021-07-30

Similar news:

You may like

Life/Entertain 2021-07-29T16:45:07.285Z

Trends 24h

Latest

© Communities 2019 - Privacy